Üye ol - Üye girişi
 Kullanıcı Adı:
 Şifre:
Şifremi Unuttum

köpekler. turlardaki dostlarımız

 

Şehir içi, şehir dışı hemen her turda köpeklerle karşılaşıyoruz. Bisiklet üzerinde olunca da ister istemez daha yakın bir ilişki içerisindeyiz. Bisiklete ilk başlayanlar için büyük bir tedirginlik kaynağıdır köpekler. Havlayarak üzerinize koşmasını bırakın, uzaktan gözlerini size dikip baktığında bile durulur, ne yapılacağı bilinmez, geri dönmek uzun yoldur, öyle bakışılır, bu donma anı bir şekilde kırılıncaya kadar.

Kendi deneysel bilgilerimizi, tavsiyelerimizi sıralayacak olursak:

Köpekler evcil havyanlardır, doğduklarından itibaren insanlarla bir şekilde iletişim kurarlar. O yüzden iletişim kurmaya çalışın. İSTİSNASIZ, uzaktan da görseniz sevecekmiş gibi ıslık çalın, yanınıza çağırın, elinizi uzatın. Büyük bölümü tepkisiz kalacaktır, havlayanlar da susar ya da başka yöne bakarak daha kısık sesle havlamaya devam edebilir. Çok az bir bölümü de çağrınıza tepki verir kuyruğunu sağa sola sallayarak yanınıza gelebilir, seversiniz :) ama dediğim gibi çok az kısmı (genelde evden atılmış, terk edilmiş köpekler) gelir.

Bunun dışında bir alanı, evi, bahçeyi koruması için beslenen köpekler tehlikeli olabilir, özellikle sahibi yakınlardaysa ve müdahale etmiyorsa. Bunlarla da yine sakin bir sesle, konuşarak iletişim kurun. Alanından uzaklaşana kadar iletişimi sürdürün, susacak, sizi izleyecek ya da havlayarak fazla da yaklaşmadan takip edecektir. Eğer çok yaklaşırsa bisikletten inin, yanınıza çağırın, her şeye rağmen saldırgan bir köpek ise, bisikleti köpekle aranızda tutarak bölgesinden yürüyerek çıkın.

Bisiklete bindiğiniz sürece köpeklerle karşılaşacaksınız, bu nedenle onları sevgi gösterilecek evcil hayvanlar olarak görür ve hepsini görür görmez kendi köpeğiniz gibi çağırır, sevmek isterseniz sorun kalmayacaktır. Büyük ihtimalle böyle karşılaşmalarda, küçük bir sevgi gösterseniz de size bir süre yol arkadaşlığı ederler. Yanınızda yiyebileceği bir parça köpek maması ya da yemek artığı taşımak da işleri kolaylaştırır.

Kısaca olay BAKIŞ AÇISINDADIR. Onlara sevgiyle bakar, çağırır, biraz dokunursanız onlar da size iyi davranır, bir süre yanınızda koşarlar da, köpekle karşılaşmanız turunuza + bir mutluluk katar. Yapacağınız en son şey köpekten kaçmak, görmemiş gibi davranmak, saldırmaktır.


Paylaş:

 Ben en son çare olarak suluktan su atmayı tercih ediyorum.( az miktarda) Beklemediklerinden midir nedir genelde mesafelerini koruyorlar suyu görünce. Ancak tabii ki en son çare olarak bunu kullanıyorum. Çoğu zaman onlarla anlaşabiliyorum.


Paylaş:
23.05.2019 14:36:14 - remzibaskent
Toplam Kayıt: 2 [2 - 1] arası   
Sayfa:
online ziyaretçi: 2
online üye: 0
 
köpekler. turlardaki dostlarımız